Bawaria – nie tylko Monachium

Dom Albrechta Durera

Dom Albrechta Durera

Bawaria to jeden z tych regionów Niemiec, który może pochwalić się wieloma pięknymi miastami. Oczywiście najbardziej znanym z nich jest Monachium, jednak warto odwiedzić również Norymbergę. To właśnie w tym mieście tworzył przez wiele lat Albrecht Durer, którego dom (zabytek pochodzący z Xv wieku) dziś zwiedzają tłumy turystów z całego świata.

Innym godnym uwagi zabytkiem jest dom Ucherów z XVI wieku. Zachował się tutaj również średniowieczny zamek oraz fragmenty dawnych murów miejskich. W Norymberdze warto również zobaczyć kościoły, w których znalazły dla siebie miejsce rzeźby Wita Stwosza. Jakie to kościoły? Przede wszystkim kościół protestancki p.w. św. Sebalda, w którym można zobaczyć grobowiec tego świętego.

allianz-arena

Allianz Arena – Stadion Bayernu Monachium

Drugim ważnym zabytkiem sakralnym Norymbergii jest XIII – wieczny kościół św. Wawrzyńca. W Norymberdze zobaczyć warto również grób Wita Stwosza, który znajduje się na cmentarzu sąsiadującym z XIV-wiecznym kościołem św. Jana.
Norymberga kojarzona jest również z tragiczną, najnowszą historią. Niegdyś była ważnym ośrodkiem ruchu hitlerowskiego, a w 1935 roku zwolennicy Adolfa Hitlera w tym właśnie mieście uchwalili ustawy o rasistowskim charakterze, nazwane ustawami norymberskimi.